04SAÇ DÖKÜLMESİ / Saç Dökülmesi ve Tedavileri

Saç AnatomisiSaç Anatomisi

Saçı dökülen bütün hastalar saç ekimi için uygun değildir. Özellikle erken yaşta meydana gelen dökülmelerde medikal yöntemler cerrahi yöntemlere tercih edilir.

Saç dökülmesi sorunu başka bir sebebe bağlı ise öncelikle bu sebebin ortadan kaldırılması gerekir. çünkü sebep ortadan kalkmadan sonucu uzun süreli değiştirmek mümkün değildir.

Bu sebeple hastanın çok iyi bir kontrolden geçmesi ve gerekli bütün laboratuar tetkiklerinin yapılması gerekir. eğer hastada saç dökülmesine sebep olacak bir parametre eksikliği veya fazlalığı varsa bunun normal sınırlara çekilmesi öncelikli tedavi olmalıdır.

Örneğin tiroit hastalıkları bazen kendini sebepsiz saç dökülmesi tarzında gösterir. Bayan bir hastanın saç dökülmesinde eğer muayene bulguları da destekliyorsa mutlaka öncelikle Tiroit Fonksiyon Testlerinin yapılması ve bu durumun aydınlatılması gerekir. Tiroit hormonu fazlalığı varsa bunun medikal veya cerrahi yöntemlerle kontrol altına alınması veya az olan tiroit hormonunun dışarıdan verilerek yerine konması gerekmektedir. Bu yapılmadığı sürece saç dökülmesi ile ilgili verilecek tedavinin başarıya ulaşması neredeyse imkansızdır. Yine bunun gibi hekimde şüphe uyandıracak bütün hastalıklara ilişkin mutlak bir araştırma yapılmalı, varsa bir kökende yatan hastalık saç dökülmesi tedavisinden önce veya tedaviyle beraber tedavi edilmelidir.

Eğer altta yatan bir hastalık yok ise hastanın saç analizi ile saçlı derisinin analizi yapılmalı, saç tellerinin bölgelere göre kalınlığı, cm2 deki saç tellerinin sayısı gibi parametreler analiz edilerek normal sınırların dışına bir sapma olup olmadığı kontrol edilmelidir. Saçlı deri hastalıkları bu anlamda çok önemli olup bunların tedavilerine öncelik tanınmalıdır.

Özellikle kepek şikayeti gibi algılanan ama aslında seboreik dermatit olan saçlı deri hastalığı tedavi edilmezse, topikal olarak önerilen hiçbir ilaç seboreik dermatitin sebep olduğu saçlı deri üzerindeki tabakayı geçerek alt kısımlara nüfuz edemeyecektir. Bu kalın hastalıklı tabaka sürülecek bütün ilaçlar için bir bariyer görevi görecek ve ilacın derinin alt tabakalarına etki etmesini engelleyecektir. Oysa hastalığın tedavi edilmesi durumunda saçlı deri ilacı istenilen oranda emecek ve tedavi mümkün olacaktır.

Saç dökülmesi tedavisinin birinci ayağı risk faktörlerini azaltmaktır. Eğer belirgin bir risk varsa bunun ya tamamen ortadan kaldırılması ya da mümkün olduğunca azaltılması tedavinin başarısını birebir etkileyecektir. Beslenme şekli, hava kirliliği, zararlı bir kimyasala maruziyet, kötü şampuan kullanımı gibi bir çok faktör gerek hasta tarafından gerekse hekimin tedbirleri ile kontrol altına alınabilir.