SAÇ DÖKÜLMESİ TEDAVİSİNDE İLAÇ TEDAVİLERİ

FİNASTERİD: Etkisi testesteronun daha potent formu olan dihidrotestesterona dönüşümünün engellenmesi esasına dayanır. Bu dönüşümü sağlayan enzim 5 alfa redüktaz ‘dır. İşte finasterid bu enzimi bloke eder. Geri dönüşsüz olan bu dönüşümün önlenmesi androjenlerin saçlı deri üzerindeki zayıflatıcı etkisini azaltmış ve dökülme engellenmiş olur. Bazı ürolojik hastalıklarda 5 mg lik formu kullanılmasına karşın saç dökülmesinde günlük 1 mg alınması yeterli olmaktadır. Erkek tipi saç dökülmesinde etkili olduğu kanıtlanmasına rağmen kadınlarda da kullanılmaktadır. Ancak gebelikte kullanılmaması gerekir. Çoğunlukla tablet formu kullanılmasına rağmen son yıllarda topikal formu da geliştirilmiştir. Minoxidil ile sinerjik etki gösterdiğine yani beraber kullanıldığında birbirlerinin etkilerini arttırdıklarına ilişkin çalışmalar vardır.

MİNOXİDİL: Uzun yıllar antihipertansif (tansiyon düşürücü) olarak kullanılan bu ilacın yan etkisi dolayısıyla kılları güçlendirdiği tesbit edilince topikal olarak kullanılmak  üzere %2′lik ve %5′lik losyon formları piyasaya sürülmüştür. %5′lik formu %2′lik formdan ortalama %50 daha etkilidir. Kan damarları üzerinde genişletici etki oluşturarak tansiyonu düşüren bu ilaç muhtemelen topikal olarak kullanıldığında da aynı etkiye sebep olmakta ve foliküllerin beslenmesini kolaylaştırmaktadır. Bilinen önemli bir yan etkisi yoktur ancak kaşıntı, yanma, akne oluşumu ve kontakt dermatit oluşturabilir. İlacı bırakmakla kısa sürede geçen bu yanetkilerinin yanında en önemli yan etkisi çok ender de olsa hipotansiyon (tansiyon düşüklüğü) dur.

Daha etkili olması dolayısıyla %5′lik formu erkeklere %2′lik formu kadınlara önerilmektedir. 6-9 aylık kürler halinde, sabah akşam kullanılması gerekmektedir. Normalden fazla miktarda kullanıldığında özellikle alın kısmında akmaya bağlı olarak kıllarda kalınlaşma olabilir. Hastanın bu konu hakkında uyarılması gerekir.

Deneysel çalışmaları devam eden ancak FDA onayı veya DSÖ önerisi olmadığı için henüz yaygın kullanım bulamayan bazı önemli  ilaçlar da vardır.

İnoseteron asetat, flupamid, spirinolakton , hyalüronik asit, topikal östrojen uygulamaları, sitokrom p-450 aromataz enzimi, ketokonazol bunların arasında sayılabilir.

Annasusanna’nın 100 yıllık formülü ile saç dökülmesine dur deyin !