SAÇ DÖKÜLMESİ TEDAVİSİNDE MEZOTERAPİ

Çok bilinen ve uygulanan klinik uygulamalarının başında gelir. Aslında saç termoterapisi ve özel bir baş masajıyla yapılması gerekmektedir. Saç termoterapisinde olduğu gibi saç ozonlanmış bir buhar yardımıyla yumuşatılır ve mezoterapiye hazır hale getirilir. Bu sayede saçlı deri ağrı hissetme açısından da zafiyete uğratılmış olur. Saç termoterapisi yapılmadan yapılan saç mezoterapisinin daha ağrılı olduğu klinik gözlemlerle kanıtlanmıştır.

Termoterapiden sonra içinde saçın yapısında bulunan vitamin, mineral, keratolitik ajanlar, minoxidil, dolaşım arttırıcı ve lokal anestezik olan özel bir karışım hazırlanır ve Saç Mezoterapi tabancası içine yerleştirilir. Bu tabancanın bağlı bulunduğu bir bilgisayar sayesinde her tetiğe basıldığında ne kadan miktar ilacın saçlı deriye zerkedileceğine karar verilir. İlacın iğne içeri girerken, çıkarken veya içindeyken boşalması konusu da doktor tarafından bu bilgisayar sayesinde kontrol edilebilir. Ayarlar yaptıktan sonra ilaç belli aralıklarla bu tabanca sayesinde bütün saçlı deriye dağıtılır.

Saç mezoterapisi manuel (elle) de yapılabilir ancak bütün sahayı aynı ayarda taramak manuel olarak neredeyse imkansızdır. Bu sebeple bir cihaz yardımıyla yapılmasında fayda vardır. Bütün alan tarandıktan sonra özel bir yağ karışımı ile saçlı deri sıvanır ve gözenekler ilacı içerde bir miktar tutmak üzere kapatılmış olur. Hastanın mezoterapi sonrası saçlarını yıkamaması, ıslatmaması ve herhangi bir ilaç sürmemesi gerekir. Bu kurala evde kullanılmak üzere verilmiş saç bakım kürleri de dahildir.

Saç mezoterapisi seanslar halinde yapılır. Her bir seans ortalama 40 dakika kadar sürer. İlk 4 seans haftada 1 kez, son 4 seans onbeş günde 1 kez yapılır. Seaslar arasındaki süre ilk 4 seansta 11, son 4 seansta 22 günü geçmemelidir.

Mevsim geçişleri olan Eylül-Ekim ayları ile Nisan-Mayıs aylarında birer kez Saç Mezoterapisi yapmakta fayda vardır. Bu durum saç ekimi hastaları veya riskli hasta gurubu için daha da önemlidir.

Bazı doktorlar düzenli olarak ayda bir mezoterapi yaptırmalarını hastalarına önermektedirler.