SAÇ DÖKÜLMESİ TEDAVİSİNDE TERMO TERAPİ

Saç dökülme sorunu yaşayan hastalar tarafından çok fazla bilinmeyen yeni bir uygulamadır. Ozonlanmış bir çeşit sıvının buhar şeklinde saçlı deriye tutulması ve saçın nemlendirilmesi, ardından özel bir karışımın bu nemlenmiş ve gözenekleri açılmış saçlı deriye masajla yedirilmesi esasına dayanır. İşlem yaklaşık 20 dakika kadar sürer ve haftada bir yapılır. Özellikle saç ekimi yaptırmış hastalara üçüncü haftadan itibaren gözenekleri rahatlatmak amacıyla uygulanır. Bu sayede saçlı derinin nemi arttırılır, dolaşımı düzenlenir ve saçın yapısında yer alan bileşenler saçlı deriye yedirilerek mukavemeti arttırılır. 4 veya 8 seans halinde yapılan bu işlem sonrasında sağlıklı bir saçlı deriden sağlıklı saçların çıkması daha kolay olacaktır.

Saç termoterapisinde kullanılan ekstreler yukarda saydığımız bazı medikal şampuanların bileşiminde de bulunan ekstrelerle benzerlik gösterir ancak şampuana göre saçlı derinin bu ekstrelerden fayda görme marjı daha yüksektir. Çünkü saçlı deri iyice yumuşadığından ve saçlı deri ozonlanmış su buharı sayesinde en derin noktalarına kadar gözenekleri açılmış durumda olduğundan ekstreler rahatça saçları besleyecek besin öğelerine dönüşecekleri yerlere taşınmışlardır. İşlem sonrası özel bir yağ karışımı ile bölge sıvanır. Bu sayede de ekstrelerin saçlı deride kalma süreleri uzatılmış olur.

Saç termoterapisi, medikal şampuan ile birlikte saç dökülmesi tedavisindeki en basit tedavi protokolünü oluşturur. Sadece saç ekimi yapılan hastalar için değil neredeyse bütün saç dökülme sorunu yaşayanlar için başlangıç tedavisidir. Özellikle yanlış ilaç, boya veya ağartıcı kullanımı sonrasında saçlarda oluşan yanıklar, zayıflamalar, kırılmalar, pörsümeler için çok etkili bir tedavi şeklidir. Kuaför salonlarında yapılan bazı işlemler esnasında saçlarda bazı kimyasalların fazla bir süre bekletilmesi ciddi sorunlara sebebiyet verebilir. Bu tür uygulama hatalarına bağlı saçlarda oluşan hasar tedavi edilmezse özellikle bayan hastalarda aylara varan zaman kayıplarına ve moral bozukluklarına sebep olabilir. Çoğunlukla bu tür hastalarda klinikte başlanan saç termoterapisi uygulamalarına, ev bakım kürlerinin de eklenmesi gerekebilir. Tabi ki tedaviye medikal bir şampuanın eklenmesi de şarttır.

Bütün tedavilerde olduğu gibi saç dökülmesinde de kombine tedavi seçeneklerini saç termoterapisinde de kullanılabilir.