Saç Kıran Hastalarına Altın Değerinde Haber

Alopesi tıp dilinde saç kaybı anlamına gelmektedir. Alopesi areata rahatsızlığı ise; saçlarda aniden parça şeklinde, yuvarlak ve düzensiz biçimde oluşan dökülmelerdir.

Alopesi areatanın nedeni nedir?

Alopesi areata otoimmun bir hastalıktır, Otoimmun hastalıklarda bilinmeyen br nedenle bağışıklık sistemi kendi hücrelerini yabancı olarak görüp bu hücrelerle savaşmaya başlar. Bu durumda kıl kökleri etrafında bulunan lenfosit denen hücreler sitokin diye adlandırılan kimyasallar salgılarlar ve bu da saçlarda dökülmeye neden olur. Hastalık bulaşıcı değildir. Yenilen gıdalarla alakası yoktur. Başka sağlık problemleriyle ya da stresli bir olaydan sonra da başlayabilir. Bu sorun fiziksel bir rahatsızlığı beraberinde getirmez; ama hastayı psikolojik açıdan olumsuz etkiler.

Tedavi edilir mi?

Evet. Bu hastalığın tedavisi vardır ve dermatolog tarafından tedavi edilir. Eğer tedavi edildiği halde iyileşme görülmediyse ve başın üst kısmında kısmi olarak açıklıklar kalıcı olarak kalmışsa saç ekimi en doğru operasyondur. Saç ekimi operasyonunda da hasta grubunun başında saç kıran hastaları gelmektedir.

Kısmi olan saç açıklıklarında da uygulanan saç ekimi yöntemi hem hastanın psikolojik açıdan iyi hissetmesini sağlıyor hem de saç ekiminden sonra yapılan mezoterapi tedavisi ve saç bakımları da mevcut olan saçlarında sağlıklı olmasına büyük katkı sağlıyor.